Menu

/home/burak

günlük şeysi…

WordPress’in Yeni Editörü

Sürekli yeni şeyleri deneme merakım yüzünden günlükte WordPress’in yeni özelliklerinin ilk olarak kullanıcılara sunulduğu gecelik sürümünü kullanıyorum. Güvenlik ve kullanım açısından pek stabil olmasa da kullandığınız zaman en yeni özellikleri ilk siz görebiliyor aynı zamanda test ederek olası sorunlarını da görebiliyorsunuz. Şu anda kararlı sürümden farklı olarak ben MP6 eklentisini yüklemeden yeni yönetim paneli arayüzünü kullanabiliyorum örneğin.

Yazıda bahsedeceğim ise gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan günlüğünüz üzerinden yazılarınızı düzenleyebileceğiniz yeni bir editör deneyimi.

Gerekli eklentiyi buradan indirerek siz de güncelleme ile yayınlanmasını beklemeden test edebilirsiniz.

wordpress-beta-front-end-editorEklentiyi etkinleştirdikten sonra yönetim panelinizden yazılara girip düzenlemeye tıklamayın, çünkü o şekilde yeni editöre giremiyorsunuz. Sitenize giriş yaptıktan sonra eğer temanız destekliyorsa üst taraftaki araç çubuğunda bulunan ‘yazıyı düzenle’ linkinden ya da yazılarınızda bulunan düzenleme linkinden yeni editörü etkinleştirebilirsiniz. Düzenleme etkinleştiğinde sitenizde bir değişiklik olmadan tıpkı sitenizde yazınızı okur gibi yazmaya başlayın.  Sağ üst tarafta araç biçimlendirme yapacağınız araç çubuğu (daha fazla seçenek için çubuğun sonundaki butona tıklayın), sayfanın en altında da kategori, etiket, fotoğraf ve link (henüz çalışmıyor) ekleyebileceğiniz araç çubuğu çıkacak. Henüz tamamen eski editörün bütün yeteneklerine sahip değil ancak gelecek güncellemelerde düzelecektir muhakkak.

Nihayet Tablolar!

WordPress'in yeni editörüne nihayet tablo ekleme seçeneği gelmiş, -1 eklenti :)

WordPress’in yeni editörüne nihayet tablo ekleme seçeneği gelmiş, -1 eklenti :)

WordPress standart editörünün belki de en büyük eksikliği olan tablolar nihayet bu yeni editörde eklentisiz bir şekilde kullanılabiliyor ama yönetim panelindeki editörde şimdilik tablolarla ilgili bir buton yok.

Yayınla!

wordpress-beta-editor-post-updateSanırım en hoşuma giden kısım bu oldu. Varolan bir yazınızı günceller ya da taslağınızı yayınlarsanız ekran bir anda kararıveriyor ve yazınızın yayınlandığını bildiren onay işareti beliriyor. Daha sonra ister yazınızı düzenlemeye devam edebilir, isterseniz de düzenleme modundan çıkıp yazınızı ve sitenizi görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.