Ubuntu – PHP Composer Kurulumu

Composer, PHP için bağımlılık yöneticisidir. Yüklemek istediğiniz paket ya da yazılımların gereksinimlerini kontrol eder.

Composer, PHP ile yazılmış bir kod parçacığı sunuyor. Kurulum için bu kod parçacığını indirip çalıştırmanız yeterli. İndirme işlemini cURL ile yapacağız. cURL büyük ihtimalle sisteminizde kuruludur (kontrol etmek için curl -V) ancak gerekli olan bazı paketlerin de kurulumundan emin olmak için sudo apt install curl php-cli php-mbstring git unzip komutunu (zaten yüklü olan paketler kurulum sırasında atlanacak, kodu olduğu gibi çalıştırabilirsiniz) terminalden çalıştırın.

cd ~ komutu ile kullanıcı dizininize geçin, curl -sS https://getcomposer.org/installer -o composer-setup.php komutunu çalıştırarak kurulum için gerekli olan dosyayı indirin. Ev dizininizde composer-setup.php diye bir dosya olmalı.

Kurulum için yazmamız gereken komut şu: sudo php composer-setup.php --install-dir=/usr/local/bin --filename=composer. Kodu açıklamak gerekirse indirdiğimiz dosyayı php ile çalıştırıyoruz (php composer-setup.php), kurulumu nereye yapacağını belirtiyoruz (--install-dir=/usr/local/bin), son olarak da kurulacak klasördeki dosya ismini belirtiyoruz (--filename=composer).

Kurulum işlemi bu kadar. Kontrol etmek için yine terminalden composer -V komutunu yazın, Composer version 1.8.5 2019-04-09 17:46:47 gibi bir şey yazıyorsa işlem tamamdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.