Telegram – Türkçe

Telegram artık resmi olarak Türkçe dil desteğine sahip. Bu yüzden bu yazıda anlattıklarımın pek bir anlamı kalmadı ancak yine de arşivde kalsın :).

Telegram, en basit ifadeyle alternatif bir mesajlaşma uygulaması. Diğer uygulamalarla (whatsapp, line vb) kıyaslandığında açık kaynaklı olması ve diğer uygulamalarda olmayan özellikleri (özel mesajlaşma, otomatik mesaj silme süresi belirleme, gönderilen mesajı silme, uygulama kilidi) gibi artıları var ve sürekli yeni özellikler de eklenmeye buradan blog sayfasınız ziyaret ederek yeni özelliklere bakabilirsiniz- devam ediyor. Özet olarak güzel uygulamadır, kullanın, kullandırın.

Türkçe Meselesi

İşin içine dil meselesi girdiğinde -her ne kadar artık ingilizce bilmek bir ayrıcalık değil de ekmek su gibi bir gereklilik olsa da- insan ister istemez uygulamayı ana dilinde kullanmak istiyor. Hatta şu anda uygulamayı, sırf Türkçe olmamasından dolayı kullanmayan bir çok kişi olduğuna eminim.

Telegram’da yerelleştirme işlemi çevirisi tamamlanan dilin sonraki sürümlerde uygulamaya eklenmesi şeklinde oluyor ancak eğer isterseniz uygulamanın çeviri dosyalarını (android için .xml, ios için de .strings dosyaları) transifex üzerinden indirebiliyorsunuz.

Maalesef oradan indireceğiniz çeviri dosyaları hem tamamen çevrilmemiş hem de kaynak çevirinin son sürümünde değil, yani bütün dosyayı çevirmiş olsanız bile uygulamanın son sürümünde hala çevrilmemiş kısımlar olabiliyor. Bu keşmekeşin içinde android uygulaması için gereken kaynak çeviriye bakınca zaten 750+ satır olduğunu gördüm. “Bir film çevirisi değil, nedir ki yani” diyerekten çevirmeye koyuldum. Sonunda çeviriyi tamamladım.

Telegram’ı Türkçeleştirme

Not: Birazdan yapacağımız işlem bir hile, hack vs. (hani merak eden olursa) değil, uygulamanın SSS bölümünde bahsedilen bir yöntem.

Buradan güncel (19 Haziran 2016) çeviri dosyasını indirebilirsiniz. Uygulamayı kendim de kullandığımdan, yeni sürümlerde çıkacak özelliklerle ilgili çevirileri de güncelleyeceğim, güncel dosya için aynı linki kullanabilirsiniz.

telegram-turkceİndirdiğiniz dosyayı Telegram’a tanımlamanız gerekiyor. https://web.telegram.org adresinden Telegram’ı kullanıyosanız indirdiğiniz dosyayı bir arkadaşınıza gönderin. Telefonunuzdan bu sayfayı ziyaret ettiyseniz yukarıdaki linke dokunun ve seçenekler açılana kadar basılı tutun. “Bağlantıyı kaydet” dedikten sonra dosya telefonunuza (eğer özel bir ayarlama yapmadıysanız indirdiğiniz dosya sdcard/download klasörüne kaydedilir) indirilir. Aynı şekilde telefonunuzdaki Telegram mesajlaşma ekranındaki ataç simgesine tıklayın, “File” seçeneğinden indirdiğiniz dosyayı bulun ve arkadaşınıza gönderin.

Daha sonra telefonunuzdan arkadaşınızla mesajlaştığınız ekranda gönderdiğiniz dosyayı göreceksiniz. Dosyayı indirme butonuna basın, dosya indikten sonra mesajın sağ üst köşesindeki alt alta duran üç noktaya dokunarak mesajın menüsünü açmalısınız. Orada üstteki resimde de görebileceğiniz gibi “Apply localization file” seçeneğine dokunun. Dili Türkçe olarak seçin. Artık Telegram’ı Türkçe olarak kullanabilirsiniz :)

iOS Kullanıcıları

Yazıyı yayınladıktan sonra Aras yorumunda ios için Telegram’da bu işlemin olmadığını yazmış -ki zaten ben de android sürümünün çevirisini yaptığımı yazmıştım-. Ufak bir araştırma sonrasında ekşisözlük‘te cenbaz isimli kullanıcı bu işlemin kolay bir yöntemini özetlemiş.

Yetinmek konusunda probemleri olan ben tabiki bu özetle yetinmeyerek özeti biraz daha araştırdım. Özette bahsedilen durum şu şekilde; https://tlgrm.ru sitesindeki arkadaşlar Telerobot (bu yazıyı telefonunuzdan ya da Telegram’ın masaüstü uygulamalarının yüklü olduğu bir bilgisayardan okuyorsanız linke tıklayarak malum robotla mesajlaşmaya hemen başlayabilirsiniz.) isimli bir bot yapmışlar. Bu bota belli komutlar göndererek istediğiniz dil dosyasını telefonunuza isteyebiliyorsunuz.

ios kullanıcıları locale ios tr komutuyla, aynı şekilde android kullanıcıları locale android tr komutunu kullanarak dil dosyaları telefonuna indirebilir. Gelen çeviri dosyaları biraz eksik olsa da uygulamayı kullanırken çok bir zorluk çıkarmayacaktır diye düşünüyorum. Tabi android için olan çeviri dosyasını buradan indirdiğinizde böyle bir sorunla karşılaşmıyorsunuz :)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

“Telegram – Türkçe” için 16 yorum

  1. iOS için xml yerine string dosyaları kullanılıyor. Ben Android kullanıcısı olduğumdan iOS için çeviri işlemini yapmamıştım ancak en kısa zamanda ve fırsat buldukça iOS için gerekli çeviri dosyasını hazırlamayı düşünüyorum.

  1. Bilgisayar için dediğiniz Telegram Web sanırım. Çevirmenlik başvurusunu yapmıştım ancak hala herhangi bir geri dönüş olmadı. Haliyle haricen bir dosya ile çeviri işlemi bir işe yaramıyor. Çevirmenlik onaylandığında ona da bir el atacağım :)

  1. Önceki yorumumda bahsettiğim duruma geliyoruz yine maalesef. Çevirinin yapıldığı sitede çevirmen olmak ve o sürüme ait çevirinin de tamamlanmış olması gerekiyor.

 1. Merhaba Burak Bey,

  Ben de uzun zamandır Transifex’de çeviri yöneticiliği yapmaktayım. Telegram projesinin sahipleri ne yazıktır ki projeleri ile ilgilenmiyorlar. Birçok kere iletişime geçmeme rağmen bana da geri dönüş olmadı. Sanırım bir Türk düşmanlıkları var :) birçok kişinin isteği de hala beklemede. Bu konu ile ilgili görüşebileceğimiz farklı bir yer var mı araştıralım derim ben. Beni OzancanKarataş kullanıcı adı ile bulabilirsiniz Transifex’de. Telegram’ın aylardır ben de peşinde olduğum için birlikte birşeyler yapabileceğimizi düşünüyorum.

 2. Merhaba,
  Transifex artık dil dosyası paylaşmıyor. Telegram ingilizce dil dosyasını hangi klasörde ya da hangi adreste bulabilirim?

  1. Merhaba,

   Telegram’ın resmi çeviri sayfası neredeyse aktif değil gibi bir şey. Benim yaptığım çevirmen başvurusu hala onay bekliyor örneğin. Resmi olmayan -ancak güncel- sayfadan kaynak dosyasını indirebilirsiniz.

 3. Buray Bey, verdiğiniz bağlantıda kaynak dosyasını göremedim. Çeviri işlemini kendim yaptığım için son sürüme ait (3.10.0) orjinal dil dosyasını arıyorum.

 4. Merhabalar,

  Maalesef artık Transifex üzerinden kaynak dosya paylaşımını kapattılar. Hatta diğer dil dosyaları bile indirilemiyor. Bunu sadece takıma katılanlar yapabiliyor. Çok saçma bir şey yaptılar. Artık takımdan değilseniz, Telegram’ın keyfini bekleyeceksiniz demektir.

  Ben de hem iOS, hem Android, hem de Desktop versiyonlarını çeviriyordum şimdiye kadar. Son güncellemeyle bunu da engellediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.